افسردگیانتخاب راهبرخودکشی

خودکشی

بیش‌تر خودکشی‌ها قابل پیش‌گیری هستند

اکثر موارد خودکشی به دلیل یک مشکل سلامت روان رخ می‌دهند و بسیاری از افرادی که خودکشی می‌کنند مبتلا به افسردگی شدید هستند.

اگر فکر خودکشی یا آسیب به خود دارید با یکی از نزدیکان یا دوستان مورد اعتماد خود صحبت کنید و در اسرع وقت با روان‌پزشک صحبت کنید. اگر امکان مراجعه به روان‌پزشک ندارید به اورژانس نزدیک‌ترین بیمارستان مراجعه کنید. اگر امکان مراجعه به اورژانس را ندارید و فکر فوری آسیب به خود دارید با اورژانس ۱۱۵ تماس بگیرید.

کمک به کسی که فکر خودکشی دارد

صحبت در مورد مرگ یا خودکشی، چه به صورت مستقیم مانند این‌که کسی بگوید «آرزو می‌کنم بمیرم»، چه به صورت غیر مستقیم مانند این‌که کسی بگوید «این‌که آدم بخوابد و بیدار نشود خوب است»، باید جدی گرفته شود. اگر در مورد این‌که کسی از نزدیکان یا دوستان شما فکر خودکشی دارد تردید دارید در این مورد مستقیم از او بپرسید. پرسیدن در مورد خودکشی باعث بیش‌تر شدن احتمال خودکشی نمی‌شود.

اگر با کسی مواجه شدید که فکر خودکشی دارد بدانید که بیش‌تر خودکشی‌ها قابل پیش‌گیری هستند و کمک شما می تواند در کمک به فرد موثر باشد. گاهی باور های نادرستی در مورد خودکشی وجود دارد مانند این‌که بعضی ها فکر می‌کنند فردی که تصمیم به خودکشی گرفته، تصمیمش قطعی است و هیچ تغییری در تصمیم وی اتفاق نمی‌افتد. درحالی‌که در اکثر موارد افراد در دودلی و تردید هستند و با درمان خودکشی قابل پیش‌گیری است. بعضی‌ها نیز فکر می‌کنند کسانی که راجع به خودکشی صحبت می‌کنند خودکشی نمی‌کنند. این نیز یک باور نادرست است، اکثر افرادی که خودکشی کرده‌اند قبل از اقدام، با کسی در مورد تصمیم‌شان صحبت کرده‌اند.

اگر کسی با شما در مورد قصد خودکشی صحبت کرد

  •  او را حمایت کنید و بگذارید بداند که تنها نیست.
  • به نگرانی‌ها، احساس‌ها و مشکلاتش با توجه و پذیرش گوش کنید.
  • به او پیشنهاد کنید که از یک متخصص برای درمان کمک بگیرد و برای وقت گرفتن او را همراهی کنید.
  • اگر احساس خطر فوری می‌کنید او را تنها نگذارید و روش‌های در دسترس خودکشی مانند قرص، سموم، تیغ و … را از دسترس خارج کنید. در اولین فرصت به روان‌پزشک یا اورژانس بیمارستان مراجعه کنید و یا اگر امکان مراجعه ندارید با اورژانس ۱۱۵ تماس بگیرید.

چه کارهایی در مواجهه با فردی که قصد خودکشی دارد نباید انجام دهید:

  • هرگز به کسی قول ندهید که قصد خودکشی او را به عنوان یک راز نگه می‌دارید و به کسی نمی‌گویید. در مواردی که فردی قصد آسیب زدن به خود را دارد کمک گرفتن از دیگران ضروری است.
  • احساسات و مشکلات فرد را کوچک نشمارید.
  • به گونه‌ای با او برخورد نکنید که انگار عقل، اراده یا قدرت تصمیم‌گیری ندارد.

منابع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا