افسردگیانتخاب راهبرمراقبت و درمان

درمان افسردگی

افسردگی یک بیماری قابل درمان است.

درمان افسردگی می تواند تغییر در سبک زندگی، درمان دارویی، رواندرمانی یا ترکیبی از اینها باشد.  اگر افسردگی شما خفیف باشد ممکن است تغییر سبک زندگی و خود-مراقبتی کمک کند ولی برای افسردگی های متوسط یا شدید .درمان تخصصی با دارو و یا رواندرمانی لازم است

 

خودـمراقبتی: کارهایی که می توانید امتحان کنید و ممکن است به شما کمک کند:

با خانواده و دوستان در مورد احساس‌هایی که دارید صحبت کنید. به آنها بگویید که چه کمکی می توانند بکنند.

به اندازه کافی استراحت کنید.

ورزش کنید یا فعالیت فیزیکی و تحرک بیشتری داشته باشید برای مثال به پیاده روی بروید. رژیم غذایی سالم هم به شما کمک خواهد کرد.

 در مورد خود-مراقبتی در اینجا بیشتر بخوانید.

اگر افسردگی شدید باشد این روش ها برای بهبودی کافی نیست یا انجام این کارها به دلیل افسردگی برای شما سخت است. در این صورت کمک تخصصی نیاز است.

داروهای ضدافسردگی

پزشک شما ممکن است داروهای ضد‌افسردگی برای شما تجویز کند. داروهای موثر و کم عارضه ای برای درمان افسردگی وجود دارد. بعضی افراد در مورد مصرف دارو نگرانی هایی دارند چون باورهای نادرستی در مورد مصرف داروهای روانپزشکی رایج است. در مورد نگرانی هایتان با پزشک صحبت کنید

داروهای ضد افسردگی داروهایی هستند که به بهبود نشانه های افسردگی کمک می کنند. در حال حاضر تعداد زیادی از این داروها وجود دارند که در دسته های مختلف دارویی طبقه بندی می شوند. اکثر افرادیکه افسردگی متوسط یا شدید دارند از درمان با این داروها سود می برند. شما ممکن است با یک دارو پاسخ درمانی خوبی را تجربه کنید و با داروی دیگری نه. داروهای ضدافسردگی عوارض متفاوتی دارند که پزشک بسته به این عوارض و شرایط شما داروی مناسب برای شما را انتخاب می کند. اگر برای شما داروی ضدافسردگی تجویز شده به این نکات دقت کنید:

  •  دارو به تدریج اثر می کند و چند هفته طول می کشد تا کاملا افسردگی را برطرف کند. برای درمان افسردگی مهم است که دارو را منظم و هر روز مصرف کنید.
  •  در صورت بروز عارضه ی دارویی با پزشک  خود مشورت کنید. اغلب عوارض ناشی از داروهای ضدافسردگی خفیف و گذرا هستند. اگر عارضه ای برای شما پیش بیاید که غیرقابل تحمل یا خطرناک باشد پزشک دارو را تغییر می دهد.
  • اگر دارو اثر کرده و نشانه های افسردگی را برطرف کرده دارو را بدون نظر پزشک قطع نکنید. در اغلب موارد لازم است ۴ تا ۶ ماه پس از بهبودی دارو را ادامه دهید که بیماری عود نکند. در بعضی موارد نیز نیاز به مصرف طولانی تر دارو وجود دارد.
  • داروهای ضد افسردگی اعتیاد آور نیستند ولی قطع ناگهانی دارو ممکن است نشانه ها و عوارضی مانند سبکی سر یا تهوع یا حالت های مشابه سرماخوردگی داشته باشد. توصیه می شود قطع دارو به تدریج و با نظر پزشک باشد.
  • گاهی پزشک داروهای کمکی برای شما تجویز می کند که این داروها معمولا در عرض چند هفته پس از برطرف شدن نشانه های افسردگی قطع می شوند. برای مثال ممکن است برای بی خوابی یا اضطراب دارویی غیر از داروی ضدافسردگی تجویز شود.ر

رواندرمانی یا درمان های روانشناختی

در بعضی موارد درمان های روانشناختی مانند درمان شناختی رفتاری، یا روان‌درمانی حمایتی یا بین فردی برای درمان افسردگی پیشنهاد می شود.

سایر درمان های افسردگی

  •  داروهای گیاهی و سنتی: بعضی داروهای گیاهی ممکن است در کم کردن بعضی نشانه های افسردگی مانند بی خوابی یا اضطراب موثر باشند ولی تاکنون داروی گیاهی که برای درمان افسردگی موثر باشد شناخته نشده است. برخلاف باور رایج مبنی بر بی ضرر بودن داروهای گیاهی، داروهای گیاهی نیز ترکیبی از مواد فعال شیمیایی دارند که می تواند باعث عارضه شده و یا با سایر داروها تداخل داشته باشد.
  • درمان با الکتروشوک یا دستگاه های تحریک مغز: در موارد خاص مانند افسردگی های شدید و مقاوم به درمان روش های درمانی مانند الکتروشوک درمانی ممکن است توسط پزشک تجویز شود.
  • اجتناب از سیگار، الکل و مواد: افسردگی باعث می شود افراد برای مصرف سیگار یا نوشیدنی های الکلی میل بیشتری داشته باشند. ممکن است در ابتدا به نظر برسد که مصرف سیگار و الکل و مواد مانند کانابیس کمک کننده است ولی در بلند مدت افسردگی را بدتر می کنند.

منابع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

‫15 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا