سوگ

سوگ و فقدان

سوگ یک پاسخ طبیعی به فقدان و از دست دادن است. این فقدان ممکن است مرتبط با فوت عزیزان، اتمام یک رابطه، سقط و ناباروری، یا از دست دادن شغل باشد. حتی شاید چیزهای به ظاهر کم‌اهمیت­‌تر مانند جدا شدن از یک دوست یا مهاجرت به شهری دیگر نیز باعث سوگ شود. هرچه فقدان مهم‌تر باشد، شدت سوگ بیش‌تر است.
سوگ می­‌تواند بر جنبه­‌های مختلف زندگی تاثیر بگذارد. احساسات ما، فکرها، رفتارها، باورها، سلامت جسمی، اعتماد به نفس و رابطه‌ها تحت تاثیر سوگ قرار می­‌گیرد. سوگ باعث می­‌شود احساس غم، اضطراب یا عصبانیت داشته باشیم.
این اتفاق یک الگوی ثابت ندارد. هر کسی به شیوه‌ی خود سوگ را تجربه می­‌کند. برخی برای چند هفته درگیر هستند و برخی سال‌­ها در سوگ اند.

خروج از سوگ

سوگ چیزی است که مدت­‌ها زمان نیاز دارد تا به پایان برسد. همان‌طور که هر کس سوگ را متفاوت تجربه می‌کند، خروج از سوگ نیز قاعده‌ی کلی ندارد. اما نکته‌ی مهم این است که حمایت خانواده و دوستان در حل و فصل سوگ بسیار کمک‌کننده است. بنابراین راجع به احساس و تجربه‌ی خود در سوگ با نزدیکان خود صحبت کنید.

چگونه به خود کمک کنیم؟

از کمک خواستن نترسید. با دوستان و خانواده خود در مورد چیزی که از دست داده‌اید و از تجربه‌ی خود حرف بزنید.
مراقب سلامت جسم خود باشید. تغذیه و خواب مناسب داشته باشید و ورزش کنید.
اضطراب خود را کنترل کنید و آرام باشید. از دوستان و همکاران خود بخواهید در کارها به شما کمک کنند.
فعالیت‌­هایی را انجام بدهید که به شما حس آرامش می‌­دهد.

در مورد خودمراقبتی در این‌جا بیش‌تر بخوانید.

چگونه به کسی که سوگ را تجربه می­‌کند، کمک کنیم؟

بسیاری از ما نمی‌­دانیم به فرد عزادار چه بگوییم و چگونه او را آرام کنیم. اما مهم‌­تر از چیزی که می­‌گوییم، محبت و حمایت ماست.
از احساس‌های آن­‌ها سوال کنید. فرد سوگوار ممکن است هر روز احساس متفاوتی را تجربه کند. برای شنیدن و فهمیدن آن‌­ها زمان بگذارید.
از روزمرگی­‌ها حرف بزنید. فقدان و سوگ نباید همه‌ی مکالمه‌های شما را به خود اختصاص دهد.
از آن‌­ها بپرسید که چگونه می‌­توانید کمک‌شان کنید. گاهی آماده کردن یک وعده غذا، خرید کردن یا حتی قدم زدن برای فرد اندوهگین تسکین­‌بخش است.
اگر پس از مدتی بهبودی حاصل نشد، فرد سوگوار را تشویق کنید تا از حمایت‌ها و درمان‌های تخصصی بهره ببرد.

آیا سوگ همان افسردگی است؟

سوگ و افسردگی تفاوت­‌های مختصری دارند، هرچند هر دو به شکلی یکسان تظاهر پیدا می­‌کنند. هر دو باعث احساس غم شدید، بی­‌خوابی، کم شدن اشتها و وزن می­‌شوند. اما افسردگی با احساس پوچی مداوم و ناتوانی در لذت بردن همراه است.
اگر نشانه‌های افسردگی را تجربه می‌کنید یا سوگ باعث اختلال در زندگی روزمره‌ی شما شده است، حتما به پزشک، روان‌شناس یا روان‌پزشک مراجعه کنید.

منابع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا