انتخاب راهبرمراقبت و درمان

خودمراقبتی

چگونه ‌می‌توانم به خودم کمک کنم

سبک زندگی ما تاثیر زیادی بر سلامت روان ما دارد. روش‌هایی وجود دارد که می‌تواند از ابتلا به برخی از اختلال‌های سلامت روان پیش‌گیری کرده و یا در صورت وجود مشکل خفیف، به بهبودی آن کمک کند. برای مثال اگر افسردگی شما خفیف باشد موارد زیر می‌تواند در بهبودی افسردگی شما موثر باشد. اگر افسردگی متوسط یا شدید دارید این روش‌ها در کنار درمان تخصصی، کمک‌کننده خواهند بود و به تنهایی کافی نیستند.

صحبت کنید

در مورد افکار، احساس‌ها، نگرانی‌ها و تجربه‌ی خود در افسردگی با دوستان و نزدیکان مورد اعتماد خود صحبت کنید. تحقیقات نشان داده حرف زدن به بهبودی نشانه‌های افسردگی و سازگاری بهتر با استرس کمک می‌کند.

حرف بزنیم
چرا باید صحبت کنیم؟ و با چه کسی صحبت کنیم؟

وقتی در شرایط سختی هستیم یا افسردگی و اضطراب داریم صحبت کردن در مورد حس هایی که تجربه می کنیم سخت است. گاهی تنهایی از پسش بر نمیاییم و سکوت کردن ممکن است شرایط را بدتر کند. گاهی اوقات افراد انتظار دارند دیگران بدون درخواست کمک متوجه نیاز انها بشوند ولی این مساله همیشه اتفاق نمی افتد. صحبت کردن نه تنها باعث آرامش می شود بلکه راهی است تا بقیه متوجه شوند شما نیاز به کمک دارید. انتظار نداشته باشید فرد راه حلی برای مشکلات شما داشته باشد. گاهی فقط به اشتراک گذاشتن این احساسات و افکار باعث می شود این شرایط سخت را بهتر سپری کنید و می تواند قسمتی از درمان افسردگی باشد. با اینحال صحبت کردن با نزدیکان ممکن است به تنهایی کافی نباشد و لازم باشد برای مشکلات کمک تخصصی بگیرید.

با چه کسی صحبت کنیم؟

با هر کسی که مورد اعتماد شماست. این فرد می تواند دوست، عضوی از خانواده، همکار یا یک متخصص باشد. در این زمان شما نیاز به یک شنونده خوب دارید. کسی که بدون قضاوت به صحبت های شما گوش دهد. برای صحبت زمان مناسب و محیط راحت و آرامی را در نظر بگیرید.

ورزش و رژیم غذایی

ورزش و رژیم غذایی سالم تاثیر قابل توجهی بر بهبودی افسردگی دارند و سلامت عمومی را نیز بهتر می‌کنند. داشتن تحرک و فعالیت فیزیکی، استرس و اضطراب را کم می‌کند و  باعث بهبود خُلق و روحیه می‌شود. ورزش می‌تواند روابط اجتماعی شما را بهتر و افکار منفی را کم‌تر کند. سعی کنید هر روز برای چند دقیقه هم که شده از خانه بیرون بروید.

فعالیت در فضای خانه

معمولا وقتی طولانی در خانه هستیم، خیلی از کارها را در تخت یا روی مبل یا یک‌جا انجام می‌دهیم. سعی کنید برای فعالیت‌های متفاوت، جای خود را تغییر بدهید. برای مثال برای غذا خوردن، مطالعه، کارکردن مکان‌های متفاوتی از منزل را در نظر بگیرید. بعد از بیدار شدن در تخت نمانید. کارهایی که نیازی به نشستن ندارد را در حال قدم زدن انجام دهید مانند تلفن صحبت کردن. تا می توانید پرده‌ها را کنار بزنید و پنجره‌ها را باز کنید. نور و هوای آزآد و تحرک بیشتر برای سلامت روان شما مفید است.

تفریح و فعالیت‌های مورد علاقه

برای فعالیت‌های لذت بخش و مورد علاقه خود هر روز وقت بگذارید. در شرایط پراسترس یا زمانی که افراد افسرده هستند اغلب بی‌حوصلگی باعث می‌شود فعالیت‌هایی که قبلا انجام می‌دادند و برایشان لذت‌بخش بوده را حذف کنند. سعی کنید این برنامه ها را در کارهای روزمره خود بگنجانید.

سیگار، الکل و مواد

افسردگی یا اضطراب باعث می‌شود افراد برای مصرف سیگار یا نوشیدنی‌های الکلی میل بیش‌تری داشته باشند. ممکن است در ابتدا به نظر برسد که مصرف سیگار و الکل و موادی مانند کانابیس کمک‌کننده است ولی در بلند مدت افسردگی را بدتر می‌کنند.

در مورد مصرف کانابیس (علف، حشیش، گل) به شدت محتاط باشید. با وجودی که مصرف این مواد از نظر بسیاری بی‌ضرر است تحقیقات زیادی ارتباط قوی بین مصرف کانابیس و مشکلات سلامت روان از جمله افسردگی نشان داده‌اند. مصرف کانابیس باعث می‌شود:

–       نشانه‌های افسردگی بدتر شود.

–       احساس خستگی یا بی‌علاقگی به اکثر چیزها ایجاد شود.

–       احتمال عود افسردگی بیش‌تر شود.

–       پاسخ درمانی به داروهای ضدافسردگی کم‌تر شود.

روش‌های آرام‌سازی

در این مورد روش‌های آرام‌سازی در اینجا بیشتر بخوانید.

بهداشت خواب

در مورد بهداشت خواب در اینجا بیشتر بخوانید.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

‫4 دیدگاه ها

  1. بازتاب: افسردگی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا