افسردگیانتخاب راهبر

خودمراقبتی

چگونه ‌می‌توانم به خودم کمک کنم

سبک زندگی ما تاثیر زیادی بر سلامت روان ما دارد. روش‌هایی وجود دارد که می‌تواند از ابتلا به برخی از اختلال‌های سلامت روان پیش‌گیری کرده و یا در صورت وجود مشکل خفیف، به بهبودی آن کمک کند. برای مثال اگر افسردگی شما خفیف باشد موارد زیر می‌تواند در بهبودی افسردگی شما موثر باشد. اگر افسردگی متوسط یا شدید دارید این روش‌ها در کنار درمان تخصصی، کمک‌کننده خواهند بود و به تنهایی کافی نیستند.

 

صحبت کنید

در مورد افکار، احساس‌ها، نگرانی‌ها و تجربه‌ی خود در افسردگی با دوستان و نزدیکان مورد اعتماد خود صحبت کنید. تحقیقات نشان داده حرف زدن به بهبودی نشانه‌های افسردگی و سازگاری بهتر با استرس کمک می‌کند.

ورزش و رژیم غذایی

ورزش و رژیم غذایی سالم تاثیر قابل توجهی بر بهبودی افسردگی دارند و سلامت عمومی را نیز بهتر می‌کنند. داشتن تحرک و فعالیت فیزیکی، استرس و اضطراب را کم می‌کند و  باعث بهبود خُلق و روحیه می‌شود. ورزش می‌تواند روابط اجتماعی شما را بهتر و افکار منفی را کم‌تر کند. سعی کنید هر روز برای چند دقیقه هم که شده از خانه بیرون بروید.

سیگار، الکل و مواد

افسردگی یا اضطراب باعث می‌شود افراد برای مصرف سیگار یا نوشیدنی‌های الکلی میل بیش‌تری داشته باشند. ممکن است در ابتدا به نظر برسد که مصرف سیگار و الکل و موادی مانند کانابیس کمک‌کننده است ولی در بلند مدت افسردگی را بدتر می‌کنند.

در مورد مصرف کانابیس (علف، حشیش، گل) به شدت محتاط باشید. با وجودی که مصرف این مواد از نظر بسیاری بی‌ضرر است تحقیقات زیادی ارتباط قوی بین مصرف کانابیس و مشکلات سلامت روان از جمله افسردگی نشان داده‌اند. مصرف کانابیس باعث می‌شود:

–       نشانه‌های افسردگی بدتر شود.

–       احساس خستگی یا بی‌علاقگی به اکثر چیزها ایجاد شود.

–       احتمال عود افسردگی بیش‌تر شود.

–       پاسخ درمانی به داروهای ضدافسردگی کم‌تر شود.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن