افسردگی

راهنمای آموزش‌های روان‌شناختی برای اختلالات افسردگی و اضطرابی

بر اساس نتایج جدیدترین پیمایش ملی سلامت روان در سال ۱۳۹۰، ۲۳. ۶درصد از افراد ۱۵ تا ۶۴ سال کشور دچار یک یا چند اختلال روان‌پزشکی در ۱۲ ماه قبل از بررسی بوده‌اند. علاوه براین، ارزیابی میزان دسترسی افراد به خدمات بهداشتی درمانی، نشان داد با این‌که بخش قابل ملاحظه‌ای از بیماران روان‌پزشکی برای دریافت خدمات مشاوره‌ای و درمانی احساس نیاز می‌کنند اما حدود دوسوم افراد مبتلا، از مداخلات بهداشتی درمانی بهره‌مند نمی‌شوند.
همچنین بررسی شاخص حداقل درمان کافی نشان داد فقط ۲۰درصد از کل بیماران روان‌پزشکی، حداقل درمان کافی را دریافت می‌کنند. گروه‌هایی از بیماران که کم‌ترین بهره‌مندی را از خدمات بهداشت روانی و نازل‌ترین کیفیت درمان را داشتند ساکنین شهرها و اقشار کم‌درآمد بودند (رحیمی موقر و همکاران، ۱۹۹۰) یافته‌های این پژوهش نشان می‌دهد به رغم تلاش‌هایی که در دهه‌های اخیر برای توسعه‌ی کمی و کیفی خدمات بهداشت روانی صورت گرفته، برنامه‌ریزی و اجرای اقدامات بیش‌تری برای افزایش دسترسی افراد نیازمند به این خدمات و بهبود کیفیت خدمات مورد نیاز است.
ادغام خدمات سلامت روان در نظام مراقبت‌های بهداشتی اولیه (PHC) یکی از موثرترین استراتژی‌ها برای تضمین ارائه‌ی مراقبت‌های بهداشت روانی به افراد نیازمند به این خدمات است ولی در این ادغام خدمات روان‌شناختی به شکل محدودی پیش‌بینی شده و این درحالی است که مطالعات متعدد، لزوم دسترسی فزاینده به آموزش‌های روان‌شناختی را به‌ویژه برای اختلالات اضطرابی و خلقی، کنترل تکانه، مصرف مواد و نیز غربال‌گری و مداخلات اولیه در کودکان مورد تاکید قرار می‌دهند. در این نوع رویکرد، مداخلات روان‌شناختی به‌طور فشرده و مختصر توسط کارشناس سلامت روان به دریافت کنندگان خدمت ارائه می‌شود.
در طرح تحول نظام سلامت اغلب مداخلات روان‌شناختی که در نظام مراقبت‌های بهداشتی اولیه برای مدیریت اختلالات روان پزشکی طراحی و اجرا می‌شود مبتنی بر آموزش‌های روان‌شناختی است. در این رویکرد که به منظور افزایش آگاهی، اصلاح نگرش و ارتقای مهارت‌های دریافت‌کنندگان خدمت شکل گرفته است، تمرکز جلسات بر روی برقراری ارتباط درمانی، تعریف و توصیف اختلال، آموزش بیمار در خصوص فرآیندهای درمان و مهارت آموزی است.
امید می‌رود این راهنما بتواند تا حدودی نیاز افراد مبتلا به اختلالات روان‌پزشکی را به آموزش‌های روان‌شناختی و اصلاح نگرش نسبت به اختلالات روان‌پزشکی و رویکرد‌های درمانی موجود برطرف نماید.

لینک دانلود فایل

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن