اضطرابافسردگیدرمان

راهنمای ارزیابی و درمان افسردگی برای پزشکان عمومی

اختلالات روانپزشکی صدها میلیون نفر را در سراسر جهان تحت تاثیر قرار داده‌اند. غفلت از این اختلالات خسارتهای جدی در سطح فرد، خانواده، و جامعه به دنبال خواهد داشت. هر چند در حال حاضر امکان درمان موفق اختلالات روانپزشکی وجود دارد، تنها درصد کمی از افراد نیازمند خدمت، فقط ابتدایی ترین درمان ها را دریافت میکنند. ادغام خدمات سلامت روان در نظام مراقبتهای اولیهی سلامت مناسبترین روش جبران شکاف بین خدمات موجود و خدمات مورد نیاز جامعه است. این ادغام شرایطی را فراهم میسازد که افراد بتوانند مراقبتهایی را که مورد نیاز آنهاست، دریافت کنند. مراقبتهای اولیه برای سلامت روان مقرون به صرفه است و سرمایهگذاری در این حیطه منافع زیادی را به دنبال خواهد داشت.
تحقیقات گسترده‌ی کشوری نشان می دهد با وجود آنکه بخش قابل ملاحظه‌ای از افراد مبتلا به اختلالات روانپزشکی برای دریافت خدمات مشاوره‌ای و درمانی احساس نیاز میکنند، اما حدود دو سوم افراد مبتلا، از مداخلات سلامت بهره‌مند نمیشوند. همچنین، بررسی شاخص حداقل درمان کافی نشان میدهد که فقط 20 درصد از کل این بیماران حداقل درمان کافی را دریافت میکنند. از سوی دیگر ساکنین شهرها و اقشار کم درآمد کمترین بهرهمندی را از خدمات سلامت روان داشتهاند. بنابراین برنامه ریزی دقیق و جدی برای افزایش دسترسی افراد نیازمند به این خدمات و بهبود کیفیت خدمات از اهمیت ویژهای برخوردار است.
برای ارزیابی، تشخیص، درمان و ارجاع افراد مبتلا به اختلال روانپزشکی مهارتها و صلاحیت‌های ویژه‌ای مورد نیاز است. بنابراین لازم است که کارکنان نظام مراقبتهای اولیه‌ی بهداشتی در حیطه‌ی سلامت روان، به اندازه کافی آموزش ببینند و مورد حمایت واقع شوند…
پزشکان عمومی در نظام ارائه‌ی خدمات سلامت جایگاه ویژه‌ای دارند. توانمند سازی این گروه از کارکنان غیرمتخصص در نظام سلامت، بار ناشی از اختلالات روانپزشکی را کاهش میدهد. ارتقاء و گسترش برنامه های سلامت روان به فنآوری پیچیده نیاز ندارد. آنچه مورد نیاز است افزایش توان و ظرفیت نظام مراقبتهای اولیهی بهداشتی و ارائه بسته‌های آموزشی متناسب با ظرفیت نیروی انسانی و نیاز دریافت کنندگان خدمت است.
راهنمای بالینی پیش رو به عنوان یک ابزار فنی، طیف گستردهای از توصیه‌های درمانی و آموزشی را برای تسهیل در مراقبتهای با کیفیت بالا و در سطح غیرتخصصی فراهم نموده است. این مجموعه، به منظور تطبیق راهنمای ارزیابی و درمان اختلالات روانپزشکیِ تدوین شده توسط سازمان جهانی بهداشت، با شرایط ایران
تهیه شده است.
(از پیشگفتار راهنمای ارزیابی و درمان اختلالات روانپزشکی)

 

راهنمای ارزیابی و درمان اختلالات سلامت روان برای پزشکان عمومی

راهنمای ارزیابی و درمان اضطراب

راهنمای ارزیابی و درمان افسردگی

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن