افسردگیافسردگی در نوجوانان

افسردگی در نوجوانان

نوجوانی می‌تواند سخت باشد. در نوجوانی تغییراتی در بدن و مغز رخ می‌دهد که می‌تواند نحوه فکر کردن و رفتار و یادگیری شما را تحت تاثیر قرار بدهد. اگر در شرایط سخت و پر استرسی هستید طبیعی است که از نظر هیجانی بالا و پایین داشته باشید. اما اگرغمگینی شما شدید است یا زیاد طول کشیده (در حد چند هفته با بیش‌تر)، اگر نمی‌تونید تمرکز کنید، اگر نمی‌توانید از چیزهایی که معمولا دوست داشتید لذت ببرید، ممکن افسرده باشید و بهتر است با یک فرد مورد اعتماد بزرگسال مشورت کنید.

افسردگی چیست؟

 

افسردگی یک بیماری است که می تواند باعث اشکال و اختلال در خواب و خوردن (اشتها) شما، و توانایی شما برای انجام کارهای روزمره و کارهای مدرسه بشود. افسردگی شایع است ولی به این معنی نیست که جدی نیست. درمان باعث بهتر شدن نشانه ها و بهتر شدن احساس شما می شود. افسردگی می تواند در هر سنی پیش بیاید ولی شروع آن در نوجوانی شایع است. افسردگی می تواند با مشکلات دیگری مانند مصرف مواد یا بیماری های جسمی دیگر همراهی داشته باشد.

چرا شما نمی‌توانید افسردگی را تمام کنید؟

گاهی دوستان یا والدین نوجوانی که افسرده است به او می‌گویند «مثبت فکر کن» یا «اگر سعی کنی می‌توانی خوشحال باشی» یا این‌که «تمامش کن و حست را عوض کن». اما افسردگی نشانه‌ی ضعیف بودن یا نقص شخصیت نیست. اکثر افراد با بیماری افسردگی برای بهتر شدن به درمان نیاز دارند.

نشانه‌های افسردگی چیست؟

غمگین بودن، چیزی است که همه‌ی ما تجربه می‌کنیم. احساس ناراحتی و غمگینی یک واکنش طبیعی به «از دست دادن»‌ها و شکست است، ولی معمولا گذراست. افسردگی متفاوت است.
اگر فکر می‌کنید ممکن است افسرده باشید این سوال‌ها را از خودتان بپرسید:
o آیا دائم احساس غمگینی، اضطراب یا احساس خالی بودن (مثل این‌که هیچ چیز احساس نمی‌کنید) دارید؟
o آیا احساس ناامیدی یا حسی شبیه این‌که همه چیز بد پیش می‌رود دارید؟
o آیا احساس می‌کنید بی‌ارزش، بی‌کفایت و بی‌فایده هستید؟ یا احساس گناه در مورد خیلی چیزها دارید؟
o آیا خیلی وقت‌ها کم‌تحمل و تحریک‌پذیر و عصبانی هستید؟
o آیا اکثرا تنها هستید و از دوستان و خانواده دوری می‌کنید؟
o آیا نمره‌های شما افت کرده؟
o آیا علاقه به فعالیت‌ها و چیزهایی که دوست داشتید و سرگرمی‌ها را از دست داده‌اید؟
o آیا خواب یا غذا خوردن (اشتها) شما تغییر کرده؟ برای مثال کمتر یا بیش‌تر از قبل بخوابید یا بخورید؟
o آیا اغلب احساس خستگی و کم انرژی بودن می‌کنید؟
o آیا احساس بی‌قراری می‌کنید و برای یک‌جا ماندن مشکل دارید؟
o آیا در تمرکز، حفظ کردن مطالب یا تصمیم گیری مشکل دارید؟
o آیا درد‌های مختلف بدنی بدون علت واضح دارید؟ (مانند سردرد، درد شکم یا گرفتگی عضلات)
o آیا به مرگ و خودکشی فکر می‌کنید؟ آیا تا به حال به خودتان آسیب زده اید؟

(اگر به خودکشی یا آسیب‌زدن به خود فکر می‌کنید یا در بحران هستید و کمک نیاز دارید در اولین فرصت با یک بزرگ‌تر قابل اعتماد صحبت کنید. اگر بزرگ‌تر ها در دسترس نیستند یا شرایط بحرانی است با اورژانس ۱۱۵ تماس بگیرید).

نشانه‌های افسردگی فرد به فرد متفاوت است. هر کس که مبتلا به افسردگی است تمام نشانه‌هایی را که گفته شد تجربه نمی‌کند. بعضی افراد کمی از نشانه‌ها و بعضی بسیاری از آن‌ها را دارند.

چه‌طور می‌توانم کمک بگیرم؟

اگر فکر می‌کنید ممکن است افسرده باشید، تنها نیستید. افسردگی شایع است ولی قابل درمان است. از دیگران کمک بگیرید. ما این کارها را برای کمک گرفتن پیشنهاد می‌کنیم:

یک: سعی کنید با یک بزرگسال قابل اعتماد صحبت کنید. این فرد می‌تواند پدر، مادر، معلم یا مشاور مدرسه یا هر فرد مورد اعتماد شما باشد. اگر احساس می‌کنید راحت نیستید که با یک بزرگسال صحبت کنید با یک دوست صحبت کنید.

دو: اگر کم‌تر از ۱۸ سال دارید از پدر و مادر یا کسی که مراقب شماست بخواهید برای شما از پزشک یا روان‌پزشک وقت بگیرد. پزشک ممکن است برای این‌که مطمئن بشود بیماری جسمی باعث افسردگی شما نبوده، معاینه یا آزمایش‌هایی انجام بدهد. اگر به پزشک عمومی مراجعه کردید او ممکن است شما را به یک روان‌پزشک ارجاع بدهد.

افسردگی چه‌طور درمان می‌شود؟

افسردگی معمولا با دارو یا روان‌درمانی یا ترکیبی از این دو روش درمان می‌شود.

روان‌درمانی چیست؟

روان‌درمانی به شما کمک می‌کند احساس‌ها و فکر ها و رفتارهاتان را که ممکن است باعث افسردگی یا مشکلات دیگری برای شما بشوند، بشناسید. روان‌درمانی اغلب در جلسه‌های فردی بین شما و درمان‌گر انجام می‌شود ولی گاهی ممکن است به صورت گروهی نیز انجام بشود.

چه داروهایی افسردگی را درمان می‌کنند؟

ممکن است پزشک برای درمان افسردگی شما یک داروی ضدافسردگی تجویز کند. اگر برای شما دارو تجویز شده مهم است صبور باشید و بدانید که مدتی طول می‌کشد تا داروها اثر کنند. و افسردگی را برطرف کنند. بعد از بهبودی افسردگی، لازم است دارو تا مدتی طبق نظر پزشک ادامه پیدا کند. قطع زودهنگام دارو می‌تواند باعث برگشت نشانه‌های افسردگی بشود. همزمان با مصرف دارو از الکل یا مواد دیگر استفاده نکنید. در مورد دارو درمانی این‌جا بیش‌تر بخوانید.

عوارض داروها

در اکثر افراد خطر و عواقب درمان نکردن افسردگی بیش‌تر از عوارض داروهاست. به طور کلی داروهای جدید ضدافسردگی داروهای کم‌عارضه‌ای هستند. عوارض داروها بسته به نوع دارو متفاوت است ولی به طور کلی در ابتدای درمان مشکلات گوارشی مانند یبوست یا تهوع، خشکی دهان، بی‌خوابی یا خواب آلودگی ممکن است دیده شود. در صورتی که عوارض دارو خفیف است آن را تحمل کنید چون معمولا در چند روز اول برطرف می‌شود. اگر اضطراب یا بی‌قراری شدید با دارو ایجاد شد یا در صورت شدید یا غیر معمول بودن سایر عوارض، به پزشک مراجعه کنید.

چه کارهای دیگری می‌تواند به بهبودی افسردگی کمک کند؟

o ورزش یا فعالیت منظم داشته باشید یا حداقل پیاده‌روی کنید.
o برنامه‌ی خواب منظم داشته باشید.
o با دوستان و خانواده وقت بگذرانید.
o کارها و تکالیف مدرسه را به قسمت‌های کوچک‌تری تقسیم کنید و قسمتی که مهم‌تر هست را اول انجام بدهید و سایر قسمت‌ها را هر وقت که می‌توانید.

من کسی را می‌شناسم که ممکن است افسرده باشد. چه کاری می‌توانم انجام بدهم؟

اگر فکر می‌کنید یکی از دوستان شما ممکن است افسرده باشد، اول با او صحبت کنید و تشویقش کنید که با یک بزرگسال قابل اعتماد برای کمک گرفتن صحبت کند. ضمنا شما می‌توانید:
o او را حمایت کنید. حتا اگر شرایط و مشکلات او را کامل درک نمی‌کنید صبور باشید و به حرف‌هایش گوش بدهید.
o او را به جمع‌های دوستان‌تان دعوت کنید و فعالیت‌های مشترک ترتیب بدهید.
o به او یادآوری کنید که کمک گرفتن مهم است و با درمان افسردگی برطرف می‌شود.
o هیچ صحبتی در مورد خودکشی یا مرگ را دست‌کم نگیرید حتا اگر به صورت شوخی گفته می‌شود. خودکشی یا آسیب‌رساندن به خود، یک مساله‌ی جدی است. در اولین فرصتی که می‌توانید با یک بزرگ‌تر مانند پدر و مادر یا معلم و مسوولان مدرسه یا خواهر و برادر بزرگ‌تر صحبت کنید و کمک بگیرید.

اگر کسی را می‌شناسم که قصد خودکشی دارد چه کاری می‌توانم انجام بدهم؟

اغلب خانواده و دوستان اولین کسانی هستند که نشانه‌های هشداردهنده‌ی خودکشی را می‌بینند و کمک‌ آن‌ها به فرد، حیاتی است.
به خاطر داشته باشید:
o اگر کسی به شما گفت که قصد خودکشی دارد تنهایش نگذارید.
o هرگز به کسی قول ندهید که فکرهای او درباره‌ی خودکشی را به صورت راز حفظ می‌کنید. در اولین فرصت ممکن از دیگران کمک بگیرید و با یک بزرگ‌تر مانند پدر و مادر یا معلم و مسوولان مدرسه یا خواهر و برادر بزرگ‌تر صحبت کنید.
o اگر شرایط اضطراری و فوری است می‌توانید با اورژانس ۱۱۵ تماس بگیرید.

منابع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا