سوگکمک به فرد سوگوار

بایدها و نبایدها در مواجهه با فرد سوگوار

مواجهه با فرد سوگوار برای همه ما دشوار است. بسیاری از ما نمی‌­دانیم به فرد عزادار چه بگوییم و چگونه او را آرام کنیم و ممکن است از مواجهه با فرد سوگوار اجتناب کنیم. اما مهم‌­تر از چیزی که می­‌گوییم، حضور و حمایت ماست. در مواردی که نمی دانیم چه بگوییم، سکوت وگوش کردن همدلانه بهترین واکنش است.

مهم است بدانیم هر فردی سوگ را متفاوت تجربه می‌کند. در سوگ ممکن است هر نوعی از عواطف تجربه شود و هیچ حسی درست یا نادرست نیست. غمگینی، شوک، انکار یا عدم باور، گیجی، یا خشم معمولا در سوگ تجربه می شوند. برخی افراد راحت‌تر حس های خود را نشان می‌دهند و با دیگران صحبت می‌کنند اما برخی دیگر می­خواهند در تنهایی مراحل سوگ را بگذراند و مایل نیستند دیگران به ویژه افرادی غیر از نزدیکان را ملاقات کنند.

در مواجهه با فرد سوگوار چه بگوییم؟

  • از احساس‌های فرد سوگوار سوال کنید و برای شنیدن و فهمیدن آن‌­ها زمان بگذارید. نیازی نیست برای هر چیزی توصیه و پاسخی داشته باشید. گوش دادن به آنچه فرد سوگوار مایل است صحبت کند مهم است. بسیاری از افراد سوگوار از صحبت در مورد خاطرات فرد متوفی استقبال می کنند.
  • ساده ابراز تاسف کنید. جملاتی مانند این برای همدردی مناسب است: «برای ما ممکن نیست که حال شما را درک کنیم»، «همدردی ما را بپذیرید»، «غم و ناراحتی شما برای ما قابل تصور نیست»، یا «برای فقدان پیش آمده متاسفیم».

در مواجهه با فرد سوگوار چه نگوییم؟

  • هرگز به فردی که سوگوار است نگویید که «حال شما را می فهمم». ما در بهترین حالت فقط می توانیم سختی شرایط را تصور کنیم.
  • اعتقادهای معنوی و مذهبی افراد متفاوت است. اگر با فرد سوگوار آشنایی نزدیک ندارید و نمی دانید ارزش های او چیست از جمله های با محتوای ارزشی استفاده نکنید. نگویید «خدا او را با خود برد»، یا «مصلحت و قسمت بود».
  • به فرد سوگوار نگویید باید چه احساسی داشته باشد. جمله هایی مانند اینکه «قوی باش» مناسب نیست.
  • چیزی نگویید که به معنی کوچک شمردن اتفاق یا فقدان باشد.
  • سعی نکنید هر چیزی را توضیح دهید و منطقی توجیه کنید. برداشت‌ها و گفته‌های فرد سوگوار حتا اگر به نظر شما نادرست می‌رسد نیازی به اصلاح ندارد و فقط گوش کردن با همدلی کافی نیاز است.
  • در مورد جنبه های مثبت فقدان صحبت نکنید. جمله هایی مانند اینکه « حداقل درد نکشید…» یا « درعوض فرزندت سالم است…» تسکین‌دهنده نیستند.

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا