اضطرابدرمان اضطرابمراقبت و درمان

درمان‌های روانشناختی (رواندرمانی) برای اضطراب

(ادامه‌ی درمان اضطراب)

درمان‌های روانشناختی  به شما کمک می‌کنند الگوهای تفکر خود را تغییر دهید تا بتوانید اضطراب خود را تحت کنترل خود درآورید و از نگرانی‌های غیرمنطقی خود بکاهید.

انواع مختلفی از درمان‌های مؤثر روانشناختی و روش ارائه‎ی آنها برای مشکلات اضطرابی وجود دارد. بعضی افراد ترجیح می‌دهند به صورت انفرادی با یک متخصص کار کنند و برخی دیگر فضاهای گروهی را ترجیح می‌دهند. تعداد روش‌های آنلاین یا درمان‌های الکترونیکی نیز مدام رو به افزایش است.

نوع رواندرمانی بسته به نظر متخصص (روانپزشک یا روانشناس)، ترجیح خود فرد، در دسترس بودن و سایر موارد مانند هزینه و طول مدت درمان انتخاب می‌شود.

درمان شناختی-رفتاری (CBT)

درمان شناختی-رفتاری یک درمان ساختارمند روانشناختی است که بر این اصل تاکید می کند که روش تفکر (شناخت) و عمل (رفتار) ما بر احساس ما تأثیر می‌گذارد. در این روش درمانگر کمک می‌کند که الگوهای تفکر و رفتاری که که ما را مضطرب‌تر می‌کنند یا مانع بهبود اضطراب ما می‌شوند را شناسایی کنیم. زمانی که الگوهای مضری که به اضطراب دامن می‌زنند شناسایی شوند، می‌توانیم آنها را تغییر داده و با الگوهای جدیدی جایگزین کنیم که اضطراب را کاهش داده و مهارت‌های سازگاری ما را با مشکلات افزایش می‎دهند.

به عنوان مثال، ممکن است شما در یک الگوی تفکر فاجعه‌ساز گیر افتاده باشید. به این معنا که مدام بدترین اتفاقات به فکر شما می‌آید و باور دارید اتفاق‌ها بدتر از آن چیزی است که در واقعیت هست یا انتظار دارید اوضاع بدتر شود. درمان شناختی- رفتاری به شما یاد می‌دهد واقع‌بینانه‌تر فکر کنید و بر حل مسئله تمرکز کنید. اگر شما فعالانه از موقعیت‌های اضطراب‌آور اجتناب می‎کنید، درمنا می‌تواند به شما کمک کند با ترس‌های خود روبه‌رو شوید و با دیدی منطقی‌تر به این موقعیت‌ها نگاه کنید.

درمانگران در این روش از تکنیک‌های مختلفی استفاده می‌کنند. از جمله:

  • تشویق شما به شناسایی تفاوت میان نگرانی‎های مفید و مضر
  • آموزش شما برای رها کردن نگرانی‌ها و حل مسئله
  • آموزش تکنیک‌های آرمیدگی و تنفس، به خصوص آرمیدگی عضلانی به منظور کنترل اضطراب و نشانه‌های جسمانی تنش

درمان شناختی-رفتاری می‌تواند در درمان انفرادی با یک متخصص، به صورت گروهی یا آنلاین انجام شود.

 

درمان رفتاری

در حالی که درمان رفتاری بخش مهمی از درمان شناختی-رفتاری  است، بر خلاف آن سعی نمی‌کند باورها و نگرش‌ها را تغییر دهد. در عوض تمرکز درمان رفتاری بر تشویق فعالیت‌هایی است که کمک‌کننده هستند یا حسی از رضایت در ما ایجاد می‌کنند. هدف این است که الگوی اجتناب و نگرانی که اضطراب را تشدید می‌کند برعکس شود.

اجتناب از موقعیت‌های ترسناک باعث می‌شوند ما این فرصت را نداشته باشیم که با ترس خود روبه‌رو شویم و به خود ثابت کنیم که می‌توانیم با آن کنار آییم و در نتیجه اضطراب ماندگار می‌شود. درمان رفتاری برای اضطراب بیشتر بر پایه‌ی درمانی موسوم به «مواجهه‌ی مرحله‌ای» قرار دارد. رویکردهای مختلف چندی در زمینه‌ی مواجهه‌درمانی وجود دارد، اما همه بر این اساس عمل می‌کنند که فرد را در معرض آن چیزهایی قرار می‌دهند که آنها را مضطرب می‌کنند. این تجربه به فرد کمک می‌کند به جای اجتناب یا فرار از موقعیت‌های ترسناک با آن روبه‌رو شود و نگرانی خود را درباره‌ی آن موقعیت ارزیابی کند.

گروه‌های حمایتی

گروه‌های حمایتی برای مبتلایان به اضطراب و افسردگی فرصت مرتبط شدن با سایرین، به اشتراک گذاشتن تجربیات و یافتن روش‌های جدید را برای مواجهه با چالش‌ها در اختیار افراد می‌گذارد. گاهی این گروه‌ها به صورت انلاین نیز برگزار می شود و بعضی افراد ترجیح می‌دهند ماجرای خود را از طریق تالارهای گفتگوی آنلاین با یکدیگر به اشتراک بگذارند.

 

رویکردهای دیگر

رویکردهای دیگری علاوه بر موارد ذکر شده نیز برای درمان اضطراب به کار می رود مانند رواندرمانی‌ بین‌فردی یا رواندرمانی تحلیلی (پویا). این رویکردها به ویژه در مواردی  توصیه می‌شود که اضطراب یکی از مشکلات فرد است و مسائل دیگری مانند اشکال در ارتباط با دیگران یا نارضایتی در حوزه‌های مختلف زندگی فرد وجود دارد.

درمان‌های ارائه شده به صورت انلاین

درمان‌های آنلاین یا درمان‌های روانشناختی یا کمک رایانه ، می‌توانند برای مبتلایان به اضطراب خفیف یا متوسط به اندازه‌ی درمان‎های حضوری مفید باشند. بیشتر این درمان‌ها همان اصول درمان شناختی-رفتاری یا رفتاردرمانی را دنبال می‌کنند. ماهیت ساختارمند این درمان‌ها آنها را برای ارائه‌ی آنلاین مناسب کرده است.

در اغلب این برنامه ها شما خود برنامه را اجرا می‌کنید. درمان‌های انلاین می‌توانند با یا بدون کمک یک متخصص استفاده شوند، هرچند بیشتر آنها از حمایت یک درمانگر برخوردار هستند. این حمایت می‌تواند از طریق تلفن، ایمیل، پیام نوشتاری یا گفتگوی آنلاین فراهم شود و به افراد کمک کند آنچه را می‌آموزند با موفقیت در زندگی خود به کار بندند.

برنامه‌های آنلاین مزایای چندی دارند. از جمله:

  • به آسانی در دسترس هستند.
  • از خانه قابل انجام هستند.
  • به خصوص برای ساکنان مناطق روستایی و دور مفید هستند.
  • در بسیاری از موارد بدون نیاز به ملاقات با پزشک قابل استفاده و انجام هستند.

درمان‌های دارویی برای اضطراب

داروهای مختلفی برای درمان اضطراب وجود دارد که بسته به شرایط هر فرد و نوع و شدت اضطراب پزشک یا روانپزشک داروی مناسب را انتخاب می کند. هرگز سرخود یا به توصیه دوستان و اشنایان دارو مصرف نکنید.

داروهایی که برای درمان اضطراب به کارمی روند اغلب همان داروهای ضدافسردگی هستند. این داروها به تنظیم پیام‌رسان‌های شیمیایی مغز کمک می‌کنند و باعث درمان مشکل اضطرابی می‌شوند. معمولا  چند هفته طول می کشد تا این داروها اثر کنند و برای پیشگیری از عود نیز لازم است مدتی پس از بهبودی درمان ادامه یابد.

بعضی از داروهایی که برای درمان اضطراب تجویز می‌شوند اثر فوری داشته و مانند مسکن که برای درد استفاده می شود به فرد کمک می کنند که تنش و اضطرابش در مدت کوتاهی کمتر شود. این داروها معمولا برای کوتاه‌مدت تجویز می شوند تا درمان های اصلی اثر کنند.

داروها چه عوارض جانبی‌ای دارند؟

داروها می‌توانند حال شما را بهتر کنند، اما شخصیت شما را تغییر نمی‌دهند و نمی‌توانند همیشه شما را خوشحال نگه دارند. مانند هر داروی دیگر، داروهای ضداضطراب نیز برای برخی از افراد با عوارض جانبی‌ای همراه است و لازم است افراد درباره‌ی خطرات و مزایای استفاده از آن با پزشک خود گفتگو کنند. در ضمن لازم است اطلاعات مورد نیاز درباره‎ی داروها را از پزشک خود بگیرند تا تصمیم‌گیری بهتری انجام دهند.

به این نکات در مورد عوارض داروها دقت کنید:

– تمام عوارضی که در بروشور دارو نوشته شده برای هر فرد پیش نمی آید.

– بسته به دارویی که مصرف می‌شود، عوارض جانبی متفاوت است.

– احتمال بروز عوارض جانبی در افراد مختلف متفاوت است. اگر کسی را می شناسید که با مصرف داروی خاصی نشانه خاصی را تجربه کرده به این معنی نیست که برای شما هم حتما پیش می‌آید.

– اغلب عوارض  داروها گذرا و کوتاه‌مدت هستند.

– برای عوارضی که برطرف نشوند ممکن است راه‌حل یا درمانی وجود داشته باشد. برای مثال اگر دارو شما را مختصری خواب‌الود می کند ممکن است پزشک توصیه کند دارو را شب مصرف کنید.

– اگر با مصرف دارو مشکلی برای شما پیش امد، موضوع را با پزشک خود در میان بگذارید تا در مورد ادامه یا قطع دارو شما را راهنمایی کند.

مصرف دارو تا چه مدتی لازم است؟

مانند هر داروی دیگری، مدت زمان مصرف داروها به شدت مشکل و نحوه‌ی پاسخ‎گویی فرد به درمان بستگی دارد. بعضی از افراد تنها مدت کوتاهی به مصرف دارو نیاز دارند، در حالی که ممکن است برخی به طور مداوم برای مدیریت مشکل خود به مصرف دارو نیاز داشته باشند. درست مانند فردی که برای مدیریت دیابت خود انسولین مصرف می‌کند.

داروهای ضدافسردگی خطرناک نیستند، تأثیر خوبی می‌گذارند و اعتیاد ایجاد نمی‌کنند. گاهی افراد از ترس وابسته شدن به داروها مایل‌اند مصرف آنها را به سرعت قطع کنند. قطع دارو باید به تدریج، و حتماً با توصیه‌ی پزشک و تحت نظارت وی انجام شود.

اگر اضطراب و افسردگی درمان نشوند ممکن است ماه‌ها و حتی سال‌ها ادامه پیدا کنند. خبر خوب اینکه درمان‌های مؤثر بسیاری وجود دارد و کارهای بسیاری نیز می‌توان برای کمک به خود انجام داد.

درمان‌های مختلف برای افراد مختلف، متفاوت عمل می‌کند و لازم است درباره‌ی گزینه‌ها و ترجیح خود با پزشک یا متخصص سلامت روان خود صحبت کنید. اگر گام نخست را برداشته‌اید و به همراه متخصص سلامت روان گزینه‌ی درمانی خود را انتخاب کرده‌اید، می‌توانید در کنار آن بعضی از روش‌های دیگر را نیز برای ایجاد تغییر در سبک زندگی و دریافت حمایت اجتماعی امتحان کنید. ترکیب این موارد اغلب بهترین نتیجه را به همراه دارد.

باید به خاطر داشته باشید که بهبودی زمانبر است و همان‌گونه که هیچ دو نفری شبیه به هم نیستند، روند بهبودی نیز متفاوت است. صبور باشید و به خود سخت نگیرید.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا