سلامت روانکرونا

مراقبت از سلامت روان در دوران قرنطینه

واکنش افراد به جداسازی و قرنطینه واکنش متفاوت است. اگر شما به‌دلیل ابتلا به ویروس جدید کرونا مجبور به قرنطینه شده‌اید، در طول این دوره ممکن است احساسات مختلفی را تجربه کنید و بهتر است برای سازگاری بهتر با سختی‌های این دوره نکاتی را بدانید.

احساسات و افکار شایع در دوره قرنطینه

۱. اضطراب یا ترس به دلایل مختلف مانند: نگرانی از وضعیت سلامتی خود؛ نگرانی از سلامت افرادی که ممکن است به واسطه شما در معرض بیماری قرار گرفته باشند؛ نگرانی از رنجش اطرافیان اگر بخاطر تماس با شما مجبور شده‌اند که به قرنطینه بروند؛ نگرانی از کاهش درآمد و یا ترس از دست دادن موقعیت شغلی؛ نگرانی درباره فرزندان یا دیگر افرادی که به مراقبت شما نیاز دارند.

۲. احساس بلاتکلیفی و سردرگمی به ویژه در مورد طول مدت قرنطینه یا بلاتکلیفی در مورد آینده

۳. احساس تنهایی، و یا احساس جدایی از نزدیکان و محیط آشنا

۴. احساس خشم و فکر اینکه به دلیل قصور و اهمال دیگران مبتلا به بیماری شده‌اید.

۵. بی‌حوصلگی و سرخوردگی به‌دلیل بیکاری و اینکه امکان انجام کارهای روزمره را ندارید.

توصیه‌هایی برای سازگاری بهتر در دوران قرنطینه

 • خطر آسیب به اطرافیان را جدی بگیرید. برداشت اکثر افراد از میزان خطر انتقال ویروس به اطرافیان معمولا درست نیست. سعی کنید تنها از منابع علمی و معتبر در فضای مجازی و تلویزیون برای کسب اطلاعات در مورد این بیماری استفاده کنید.
 • در صورتیکه سئوال خاصی داشتید یا نیاز به اطلاعات داشتید، از اطرافیان خود بخواهید تا به شما کمک کنند، یا از کادر درمانی بپرسید.
 • در این مدت از اطرافیان کمک بگیرید و به آنها بگویید چه نیازهایی دارید. می‌توانید آنلاین و یا از فروشگاه‌های محلی به صورت تلفنی خرید کنید.
 • برای پیگیری درمان و مصرف داروها با پزشک یا مرکز درمانی خود در تماس باشید.
 • اگر باید در این دوره در محل کار حاضر شوید، در مورد شرایط خود با کارفرما یا مسئول مربوطه صحبت کنید و در صورت نیاز از پزشک خود درخواست گواهی کنید.
 • برای کاهش اضطراب و احساسات منفی، از تکنیک های آرام‌سازی استفاده کنید. برای مثال تنفس عمیق، تمرین های کششی، دعا و نیایش، یا مراقبه می‌توانند به کاهش استرس کمک کنند.
 • ارتباط با خانواده و دوستان یکی از بهترین راه ها برای کاهش اضطراب و افسردگی، و احساس تنهایی در طول دوره قرنطینه است. درباره تجارب و احساسات خود با اطرافیان مورد اعتماد خود صحبت کنید. از طریق تلفن، پیام، یا روش‌های ارتباطی فضای مجازی با ارتباط با این افراد را حفظ کنید.
 • خود را سرگرم کنید. از دوستان و خانواده درخواست کنید برایتان فیلم و کتاب بیاورند یا کتاب های الکترونیکی و ویدیو‌های مفید و سرگرم کننده برایتان بفرستند.
 • مواجهه با اخبار در مورد کرونا را محدود کنید و فقط یک یا دوبار در روز در زمان‌های مشخصی اخبار را از منابع معتبر بگیرید و از گوش کردن یا پیگیری شایعه‌هایی که می تواند باعث احساسات ناخوشایند در شود خودداری کنید.
 • حس امید و تفکر مثبت را حفظ کنید. هر روز آنچه باعث احساس مثبت در شما شده و آنچه بخاطر آن شکرگزارید را بنویسید.
 • اگر دچار احساس غمگینی شدید یا طولانی، ناامیدی، افکارمرگ و خودکشی، مشکلات جدی در خواب و اشتها شده‌اید؛ یا یادآوری مکرر خاطرات ناخوشایند، کابوس های شبانه، و اضطراب را تجربه می‌کنید، با روانپزشک مشورت کنید. در حال حاضر مراکز متعددی امکان ویزیت تلفنی یا آنلاین را فراهم کرده‌اند. در صورت عدم دسترسی، از پزشک یا مرکز درمانی خود درخواست کنید این سرویس ها را به شما معرفی کنند.

بعد از اتمام قرنطینه

بعد از پایان نیز ممکن است احساسات و چالش‌های مختلفی را تجربه کنید. احتمال دارد اطرافیان با وجود اطمینان‌بخشی، به‌دلیل ترس، از شما دوری کنند و این مساله باعث ناراحتی یا خشم شما شود. سعی کنید درباره بیماری و خطر واقعی انتقال ویروس به دیگران اطلاعات درستی داشته باشید و به اطرافیان آموزش دهید. این روش به اغلب افراد کمک می‌کند آرام شوند و به شرایط معمول در رابطه برگردند. اغلب افراد بعد از مدتی به شرایط معمول زندگی خود بازمی گردند، اگر افکار و احساسات منفی شما طولانی یا شدید شد با پزشک، مشاور یا  روانشناس مشورت کنید.

 

References:

 

1.Interim Guidance for Implementing Home Care of People Not Requiring Hospitalization for Coronavirus Disease 2019 (COVID-19)

 1. Mental Health and Psychosocial Considerations During COVID-19 Outbreak, WHO, January,2020
 2. Taking Care of Your Behavioral Health: Tips for social distancing, quarantine, and isolation during an infectious disease outbreak, http://store.samhsa.gov.
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا