اختلال دوقطبی

 اختلال دوقطبی

اختلال دوقطبی یا بیماری دوقطبی یک بیماری روان‌پزشکی است که در آن تنظیم خلق و روحیه فرد و بعضی موارد دیگر مرتبط با آن مثل خواب و میزان فعالیت و یا رفتار دچار اشکال می‌شود. همه ما نوسان‌هایی در خلق و یا انرژی‌مان داریم. مثلاً یک روز ممکن است به دلیل خبر ناراحت‌کننده‌ای که شنیدیم ناراحت باشیم یا یک روز احساس خستگی و کم انرژی بودن بکنیم. افرادی که مبتلا به بیماری یا اختلال دوقطبی هستند تا زمانی که بیماری عود نکرده، این نوسان‌های معمول را تجربه می‌کنند. ولی در عود بیماری، تغییر و نوسان‌ها شدیدتر از معمول است.

بیماری دوقطبی، به دلیل اشکال در تنظیم بعضی مواد شیمیایی در مغز ایجاد می‌شود. بیماری دوقطبی، مثل دیابت و بیماری‌های قلبی یا فشارخون مزمن است و ماهیتی عودکننده دارد. این بیماری قابل‌کنترل و درمان است.

دوره‌های عود بیماری دوقطبی عمدتاً به دو شکل مانیا یا افسردگی بروز می‌کند.

نشانه‌های مانیا

در دوره‌های مانیا، افراد برای حداقل چند روز و معمولاً تا چند هفته پشت سر هم تجربه خشم و عصبانیت یا شادی بیش‌ازحد را دارند که همراه می‌شود با نشانه‌های دیگری مثل زیادشدن انرژی، پرحرفی، تند شدن و ز یاد شدن افکار، کم شدن خواب ولی نیاز نداشتن به خواب، زیادشدن اعتمادبه‌نفس، ولخرجی یا بذل و بخشش زیاد و زیادشدن تمایلات جنسی. به این نکته دقت کنید که همه افراد همه این نشانه‌ها را تجربه نمی‌کنند و ممکن است فقط بعضی از این نشانه‌ها را در هر دوره عود تجربه کنند.

نشانه‌های افسردگی

در افسردگی فرد برای چند هفته، اغلب اوقات احساس غمگینی، بی‌حوصلگی، یا ناراحتی می‌کند و یا کم‌تحمل و تحریک‌پذیر است. بعضی افراد علاقه‌شان را به کارهای روزمره و فعالیت‌هایی که برایشان لذت‌بخش بوده از دست می‌دهند. این حالت‌ها همراه است با نشانه‌های دیگری مانند اضطراب، بی‌قراری یا برعکس کند شدن، احساس ناامیدی، احساس گناه، کم شدن انرژی یا احساس خستگی، خواب زیاد یا بی‌خوابی، کم شدن یا زیادشدن اشتها. گاهی اوقات که علائم افسردگی شدید یا طولانی می‌شود ممکن افراد آرزوی مرگ کنند یا فکر خودکشی به ذهنشان برسد یا حتی اقدامی برای آسیب به خودشان انجام بدهند.

هرچند ممکن است پزشک برای شما آزمایش خون یا یکی از انواع تصویربرداری‌های مغزی مانند سی‌تی‌اسکن یا ام‌آر‌ای را درخواست بدهد ولی روش اصلی تشخیص این بیماری این روش‌ها نیست. روش اصلی ویزیت و مصاحبه روان‌پزشک است.

توصیه‌هایی برای کنترل بیماری:

– درمان را به‌صورت منظم پیگیری کنید: هر بار عود بیماری ضررها و پیامدهای منفی زیادی برای بیمار و خانواده‌اش دارد. خوشبختانه داروهایی وجود دارند که برای جلوگیری از عود بیماری کاملاً مؤثر هستند. نکته مهم در مورد این داروها این است که مانند سایر بیماری‌های مزمن مثل فشارخون بالا این داروها باید به‌صورت مستمر و روزانه و حتی در صورت نبود نشانه‌های بیماری استفاده بشوند تا جلوی عود را بگیرند.

– بیماری و راه‌های کنترل آن را بشناسید. یکی از مؤثرترین درمان‌های غیر دارویی برای جلوگیری از عود، آموزش فرد مبتلا به بیماری است برای اینکه بتوانند بر بیماری تسلط و کنترل بهتری داشته باشند. توصیه می‌کنیم حتماً در دوره‌های آموزشی بیماری دوقطبی شرکت کنید.

– خواب منظم داشته باشید. کم‌خوابی می‌تواند باعث عود بیماری شود.

– از مصرف مواد و الکل اجتناب کنید.

– با دوستان و خانواده معاشرت کنید. از نزدیکان برای حل مشکلات زندگی و شناسایی علائم عود بیماری و درمان کمک بگیرید.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا