استرس شغلی

استرس شغلی

 کار یکی از مهم‌ترین قسمت‌های زندگی است. بیشتر افراد حدود نیمی از ساعات بیداری خود را در محیط کار سپری می‌کنند. کار می‌تواند علاوه بر درآمد، باعث پویایی و احساس رضایت فرد از زندگی شود. نزدیک به ۴۰ درصد افراد یعنی از هر ۱۰ نفر ۴ نفر در محیط کارشان استرس دارند.

به ‌غیراز شرایط و ویژگی‌های محیط کارِ، استرس کاری به ویژگی‌های خود افراد نیز بستگی دارد. به این معنی که افراد مختلف در محیط کاری یکسان، میزان متفاوتی از استرس را تجربه می‌کنند. راه‌های متعددی برای مقابله با استرس شغلی وجود دارد که بعضی از آن‌ها در ادامه مرور می‌شود.

 ۱) اولین قدم این است که استرس شغلی را بشناسید و بدانید که شغل و کار شما تنش‌زا است.

۲) از خودتان مراقبت کنید:

– سعی کنید زمان‌هایی را برای ورزش یا فعالیت فیزیکی یا حداقل پیاده‌روی در نظر بگیرید. این زمان‌ها می‌تواند به‌صورت پراکنده در طول روز باشد برای مثال ۲ بار یا ۳ بار در روز هر بار ۱۰ دقیقه ورزش کنید.

– سعی کنید رژیم غذایی سالم‌تری داشته باشید. در رژیم غذایی خود از سبزیجات و میوه‌ها بیشتر استفاده کنید. به‌اندازه کافی آب بنوشید.

خواب و استراحت کافی داشته باشید.

۳) بین کار و زندگی خود، تعادل برقرار کنید. زمانی را با خانواده و دوستانتان بگذرانید و در این زمان‌ها در مورد کار صحبت نکنید.

۴) سعی کنید روز کاری خود را زودتر شروع کنید. استرس اول صبح برای رسیدن به محل کار، تنش را در طول روز زیاد می‌کند.

۵) در طول کار زمان‌های استراحت کوتاه داشته باشید. بعد از هردو ساعت کار حدود ۱۰۱۵ دقیقه استراحت کنید.

۶) در ساعات ناهار با دوستان وهم کاران در مورد کار صحبت نکنید.

۷) در طول هفته یک فعالیت تفریحی و لذت‌بخش داشته باشید مثلاً به سینما بروید، در پارک قدم بزنید یا کتاب بخوانید. مهم است که این فعالیت‌ها به‌صورت منظم در برنامه هفتگی شما باشد.

۸) در طول روز ساعت‌هایی را از تکنولوژی دورباشید. در این مدت موبایل، تبلت و کامپیوتر را خاموش‌کنیم و یا دور از دسترس قرار دهید.

۹) طوری برنامه‌ریزی کنید که بتوانید در طول سال یک یا دو بار تعطیلات چندروزه داشته باشید.

۱۰) به فضای فیزیکی محیط کاری خود توجه کنید. مرتب بودن وسایل (میز کاری، کمد، اتاق، محل استراحت)، گذاشتن گلدان و کم کردن صداهای اضافی باعث آرامش بیشتری می‌شود.

۱۱) وقتی استرس و تنش زیادی دارید برای انجام بعضی کارها از دیگران کمک بخواهید. تا وقتی از دیگران تقاضای کمک نکنید آن‌ها به شما کمک نمی‌کنند. کمک خواستن از دیگران یک توانایی است که باید آن را تمرین کنید.

12) یک دوست خوب و قابل‌اعتماد در محیط کار داشته باشید که بدون قضاوت به صحبت‌های شما گوش کند.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا