دمانس و آلزایمرسلامت روان سالمندان

درباره آلزایمر بیشتر بدانید

فراموشی‌های جزئی می‌تواند قسمت نرمالی از روند طبیعی سالمندی باشد. برای مثال، اگر سالمندی اسامی را فراموش می‌کند اما پس از زمانی به یاد می‌آورد، جای نگرانی ندارد. اگر مشکلات حافظه اختلال جدی در زندگی و عملکرد فرد ایجاد کند، ممکن است از نشانه‌های اولیه آلزایمر باشد.

شایع‌ترین نشانه بیماری آلزایمر اشکال در حافظه است. برای مثال، فرد اطلاعات و حوادث به‌ویژه جدیدتر را به‌راحتی فراموش می‌کند، سؤالات تکراری می‌پرسد یا برای یادآوری کارها و سایر اطلاعات به موبایل یا دفترچه بسیار وابسته شده است.

از دیگر نشانه‌های بیماری، مشکل در حل مسائل و برنامه‌ریزی است. مثل‌اینکه، نمی‌تواند مانند سابق مدیریت امور مالی خود را انجام دهد یا در پیدا کردن آدرس‌ها و رانندگی یا غذا پختن دچار مشکل شود. گاهی فرد مبتلا مدت‌ها دنبال کلمه مناسب می‌گردد و آن را پیدا نمی‌کند یا از واژه چیز به‌جای کلمه موردنظرش استفاده می‌کند. فرد ممکن است وسایلش را گم کند یا به خاطر نیاورد آن‌ها را کجا گذاشته است و گاهی به اطرافیان بدبین شود که آن‌ها را بدون اجازه برداشته‌اند.

نشانه‌های بیماری آلزایمر اغلب به‌آرامی پیشرفت می‌کنند. بیماری اغلب با فراموش کردن کلمات یا اتفاقات شروع می‌شود و سپس نشانه‌ها بیشتر می‌شود. گرچه هنوز درمان ریشه‌کن کننده برای بیماری آلزایمر وجود ندارد اما با استفاده از داروها می‌توان سیر پیشرفت بیماری را کند کرد و از شدت اختلال حافظه و مشکلات رفتاری کاست.

بعد از تشخیص بیماری آلزایمر، مهم‌ترین هدف این است که بیمار از کیفیت زندگی خوب برخوردار باشد. بسیاری از مشکلات رفتاری بیماران مبتلا به آلزایمر مانند بی‌قراری، اضطراب، خشم و پرخاشگری با درمان دارویی بهتر می‌شوند. از طرفی بعضی از نشانه‌ها ممکن است با پیشرفت بیماری شدیدتر شود.

طی زمان، بیماران مبتلا به آلزایمر توانایی‌های خود را برای مراقبت و محافظت از خود از دست می‌دهند. برای مثال، فراموش می‌کنند چه زمانی گاز را خاموش کنند یا در را باز می‌گذارند یا نمی‌توانند از تلفن در موارد ضروری استفاده کنند. فردی که مراقبت از بیمار مبتلا به آلزایمر را به عهده دارد، می‌تواند با تغییراتی فضای خانه را به محیط امن‌تری تبدیل کند و از بروز مشکلات احتمالی جلوگیری کند.

مراقبت از فرد مبتلا به آلزایمر دشوار است. از خودتان نیز مراقبت کنید. فعالیت‌های تفریحی برای خودتان و بیمار ایجاد کنید. حریم شخصی بیمار را حفظ کنید. برای وقت گذراندن با بیمار، فعالیت‌های مشترک در نظر بگیرید. مثل‌اینکه، خانه دوستان قدیمی بروید یا آلبوم‌های عکس را نگاه کنید. به خانواده و دوستان در مورد بیماری توضیح دهید و بگویید بیمار در حال حاضر قادر به انجام چه کارهایی است تا وی را درک کنند و رفتار مناسبی پیش بگیرند. از تذکر دادن به بیمار وقتی اشتباه می‌کند یا چیزی را فراموش یا گم می‌کند خودداری کنید.

در مورد بیماری، نشانه‌های آن در سیر پیشرفت بیماری، نحوه ایمن کردن فضای خانه، نحوه برخورد با بیمار و مراقبت از او بیشتر بخوانید و از افراد متخصص اطلاعات بگیرید. داشتن اطلاعات درست مراقبت از بیمار را آسان‌تر می‌کند.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا