سلامت روانمهارت‌های زندگی

جرات‌مندی

همه ما باید بتوانیم در صورت لزوم به درخواست‌ها و تقاضاهای دیگران «نه» بگوییم. جرات‌مندی یکی از مهارت‌های زندگی است که در آن فرد می‌تواند افکار و احساسات خود را صادقانه  و صریح و البته با احترام به حقوق دیگران ابراز کند.  

 اغلب ترس از رنجش و ناراحتی دیگران، ترس از بهم خوردن روابط، یا تصور اینکه مخالفت با کسی یا جمعی بی‌ادبانه است باعث می‌شود برای ابراز نظرمان تردید کنیم. 

برای تقویت جرات‌مندی و  مهارت « نه» گفتن:

  • به شرایطی که در آن قرار دارید آگاه باشید، و با آرامش صحبت کنید.  اگر احساس می‌کنید عصبی یا مضطرب هستید صحبت را به تاخیر بیاندازید. 
  • قبل از قبول یک کار یا پیشنهاد، یا تایید یک نظر، به خود فرصت بدهید. بپرسید «چرا» و از طرف مقابل برای فکر کردن فرصت بخواهید. در این صورت می توانید برای مذاکره در مورد شرایطی که برای شما دشوار است آماده شوید. 
  • نظر، شرایط و احساس خود را واضح و روشن بیان کنید. نیازی نیست برای « نه» گفتن بیش از حد توضیح داده یا دلیل‌تراشی کنید. بسیاری از اوقات افراد به خود حق نمی‌دهند که خواسته‌‌ای را رد کنند و به همین دلیل بیش از حد برای رد آن توضیح داده یا عذرخواهی می‌کنند. 
  • شرایط فرد مقابل را در نظرگرفته و با احترام و منصفانه مخالفت کرده یا « نه» بگویید. بسیاری از اوقات افراد جرات‌ مندی برای ابراز نظر را با پرخاشگری اشتباه می‌گیرند و در زمان مخالفت با دیگران باعث آزردگی آنها می‌شوند. مهم است که ضمن مخالفت حسن نیت خود را نشان دهید.
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا