خودکشی

روز جهانی پیشگیری از خودکشی

«همه باهم برای پیشگیری از خودکشی»

روز جهانی پیشگیری از خودکشی

بیستم شهریور ماه ۱۳۹۹

پیشگیری از خودکشی یک معضل جهانی است. خودکشی هر ساله یکی از ۲۰ علت اول مرگ در تمام سنین، و مسئول بیش از هشتصدهزار مرگ در سال است که معادل یک خودکشی در هر ۴۰ ثانیه است.
هر فرد از دست رفته، همسر، فرزند، والدین، دوست یا همکار یکی از ماست. هر خودکشی باعث می¬شود تقریبا ۱۳۵ نفر سوگوار شده، یا به شکلی زندگی آنها تحت تاثیر قرار¬گیرد. به عبارتی ۱۰۸ میلیون نفر در سال با خودکشی یک فرد تحت تاثیر قرار می‌گیرند. رفتارهای خودکشی شامل خودکشی، فکر خودکشی داشتن یا اقدام به آن است. به ازای هر خودکشی منجر به مرگ، ۲۵ نفر اقدام به خودکشی کرده و بسیاری ممکن است فکر جدی خودکشی داشته باشند.
خودکشی در نتیجه مجموعه¬ای از عوامل ژنتیکی، روانشناختی، اجتماعی و فرهنگی و سایر عوامل خطر رخ می‌دهد. افرادی که خودکشی می‌کنند، گروه متنوعی هستند و در خودکشی آنها عوامل متعدد و پیچیده‌ای دخیل است. این ناهمگونی برای متخصصان پیشگیری از خودکشی چالش برانگیز است. با به کارگیری نگرش چند سطحی و پیوسته برای پیشگیری از خودکشی می توان بر این چالش چیره شد.
پیشگیری از خودکشی اغلب امکان‌پذیر است و شما نقش کلیدی در آن دارید! شما به عنوان عضوی از جامعه، شما به عنوان فرزند، والد، دوست، همکار و همسایه، شما به عنوان مدیر یک سازمان، شما به عنوان یکی از اعضای تیم درمان، شما به عنوان قانون‌گذار می‌توانید تفاوت ایجاد کنید. کارهای زیادی برای پیشگیری از خودکشی هست که شما می توانید به طور معمول و همچنین در روز جهانی پیشگیری از خودکشی انجام دهید. شما می‌توانید آگاهی خود را در مورد موضوع بالا ببرید، به خود و دیگران در مورد علل خودکشی و علایم هشدار آن آموزش دهید، همدردی و مراقبت خود را به آنهایی که در جامعه تحت فشار هستند نشان دهید. در مورد انگ مرتبط با خودکشی، رفتار خودکشی و مشکلات سلامت روان تحقیق کنید و تجربیات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
اقداماتی که برای پیشگیری از خودکشی انجام می‌شود زمان‌بر است. فایده این اقدامات نامحدود و پایدار است و می¬تواند یک اثر گسترده داشته باشد. این اقدامات نه تنها بر افراد تحت تنش بلکه روی عزیزان آنها، آنهایی که در آن منطقه کار می‌کنند و همچنین روی جامعه به طور کل تاثیر خواهد گذاشت.
برای پیشگیری از خودکشی مشارکت همه ضروری است. پیشگیری از خودکشی نیازمند تلاش بسیاری از افراد است. شامل خانواده، دوستان، همکاران، اعضای جامعه، آموزش دهندگان، رهبران مذهبی، متخصصان حوزه سلامت، مدیران سیاسی و دولت است. پیشگیری از خودکشی نیازمند راهکارهای یکپارچه ای است که اقداماتی در سطح فردی ، سیستم و جامعه را شامل شود. تحقیقات نشان داده مداخلات پیشگیری از خودکشی در صورت گستردگی در چندین سطح و پیاده‌سازی چند مداخله همزمان بسیار موثرتر خواهد بود.
هر فردی در پیشگیری از خودکشی می‌تواند سهمی داشته باشد. رفتارهای خودکشی در تمام دنیا وجود دارد و حد و مرزی نمی¬شناسد و هر فردی را ممکن است تحت تاثیر قرار دهد. میلیون‌ها نفر که هر ساله تحت تاثیر رفتارهای خودکشی قرار می‌گیرند بینش و صدای منحصر به فرد دارند. تجارب این افراد برای آگاهی از اقدامات پیشگیری از خودکشی و تاثیر حمایت‌ها برای افرادی با فکر خودکشی و اطرافیان آنها ارزشمند است. مشارکت افراد با تجربه خودکشی در تحقیق، ارزیابی و مداخله باید در کار هر سازمانی باشد که به رفتار خودکشی می‌پردازد.

«برگرفته از بیانیه انجمن جهانی پیشگیری از خودکشی به مناسب روز جهانی پیشگیری از خودکشی سال ۲۰۲۰»

نمایش بیشتر

‫963 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا