اضطراببحرانسلامت روان در کودکان و نوجوانان

سازگاری با نتایج کنکور

کنکور امسال با وجود همه‌گیری ویروس کرونا و به عقب افتادن امتحان فشار روانی زیادی برای شرکت‌کنندگان و خانواده‌ها داشت. با وجود تمام این شرایط آزمون برگزار شد و به نظر می‌رسد از این به بعد استرس نتیجه امتحان مشکل اصلی شرکت‌کنندگان و خانواده‌ها باشد.

به عنوان خانواده  چطور نوجوان خود را حمایت کنید:

۱. یکی از مهم‌ترین نگرانی‌های دانش‌آموزان « ناامیدکردن خانواده» است. اینکه نتوانند انتظارات دیگران را براورده کنند و حتی با نتیجه امتحان مورد قضاوت واقع شوند. پس به آن‌ها نشان دهید بدون توجه به نتیجه امتحان حمایتشان می‌کنید و دوستشان خواهید داشت.
۲. اگر نوجوان‌تان نسبت به قبل آرام‌تر شده است یا خواب و اشتهایش تغییر کرده است به او توجه کنید، و در کنارش باشید. به او گوش کنید. اجازه دهید بدون مورد قضاوت قرار گرفتن، احساس‌شان را بیان کنند. خیلی وقت‌ها فقط صحبت کردن در مورد احساسات کمک کننده خواهد بود.
۳. سعی کنید برنامه‌هایی بگذارید و با فعالیت‌هایی نوجوان را مشغول کنید. خصوصا ورزش و فعالیت‌های فیزیکی برای بهتر شدن روحیه کمک کننده هستند.
۴. خودمراقبتی را فراموش نکنید. به خودتان و نوجوانتان زمانی اختصاص دهید. خواب کافی، ورزش، مطالعه و کارهای مورد علاقه کمک کننده است.
۵. روش‌های آرامسازی مانند تنفس عمیق، آرامسازی عضلانی را یاد بگیرید و به نوجوان یاد دهید.

چطور با استرس نتیجه کنکور کنار بیایید؟

یادتان باشد “شما چیزی بیش‌تر از نتیجه کنکور هستید.” و نتیجه کنکور نشان دهنده همه توانایی شما نیست.
۱. زندگی مسیر مستقیمی نیست و اگر زمانی به نتیجه دلخواه نرسیدید ناامید نشوید. شاید مسیر جدید جذابتر باشد. فکر نکنید اگر نتیجه دلخواه بدست نیاید آینده خراب شده و موفقیت به پایان رسیده است. ممکن است سخت باشد اما می‌توان برای آینده و مراحل بعدی برنامه‌ریزی کرد.
۲. لیستی از کارهایی که می‌توانید انجام دهید یا گزینه‌های موجود تهیه کنید. حتی در مورد آینده تحصیلی خود، اگر با ذهن و نگرش بازی با موضوع برخورد کنید خواهید دید که گزینه‌های دیگری وجود دارد.
۳. وقتی چیزی خارج از کنترل شماست، بر مواردی که در کنترل شماست تمرکز کرده و برای انها برنامه‌ریزی کنید.
۴. با اطرافیان و خانواده خود در مورد نگرانی‌های خود صحبت کنید. خیلی وقت‌ها فقط صحبت کردن در مورد نگرانی‌ها و حس‌ها هم کمک کننده است.
۵. اگر استرس زیادی دارید از روش‌های آرامسازی مانند تنفس عمیق، آرامسازی عضلانی استفاده کنید.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا