ابزارهای تشخیصی در روانپزشکی

آزمون‏های روانشناختی

آزمون‏های روانشناختی، آزمون­هایی نوشتاری، تصویری و یا گفتاری هستند که به منظور ارزیابی عملکرد شناختی وهیجانی کودکان و بزرگسالان تهیه شده‏ اند. از آزمون‏های روانشناختی برای سنجش انواعی از توانایی‏ها و ویژگی‏های ذهنی و روانی مانند شخصیت، هوش و توانایی‌های شناختی و عصبی-تکاملی استفاده می ‏شود.

آزمون ها اغلب برای کمک به فرد متخصص برای تشخیص یا پیگیری درمان استفاده می شوند و به تنهایی  و بدون نظر متخصص اموزش دیده استفاده از آنها ارزش تشخیصی ندارند. 

بعضی از انواع آزمون‌ها در ادامه به اختصار گفته شده ولی لازم به ذکر است که این موارد تمام انواع آزمون ها نیستند.

  • آزمون­های ارزیابی هوش: یک گروه از آزمون‌های روانشناختی، آزمون‌های ارزیابی هوش هستند. مانند مقیاس هوش وکسلر و مقیاس هوش استفورد-بینه برای کودکان و بزرگسالان.
  • آزمون­های شخصیت: این آزمون­ها افکار، عواطف، نگرش‏ها و ویژگی‏های رفتاری که در کنار هم شخصیت را شکل می‏دهند می ‏سنجند. نتایج این آزمون‏ها می‏تواند بعضی از مشکلات شخصیتی و روان­پزشکی را شناسایی کند. مانند پرسش‌نامه شخصیتی چندمحوری مینه‌سوتا برای بزرگسالان (MMPI) و پرسشنامه بالینی میلون (MCMI) برای بررسی اختلالات شخصیتی و یا مشکلات عاطفی.
  • آزمون‏های عصب‏ روانشناختی: از کودکان و بزرگسالانی که سابقه آسیب مغزی، ضربه مغزی و یا مشکلات دیگر عصبی عضوی دارند آزمون‏های عصب‏ روانشناختی گرفته می‏ شود تا سطح عملکرد مغزی آن­ها بررسی شود و نواحی دارای مشکل تشخیص داده شود. آزمون‏های عصب‏ روانشناختی گاهی در ارزیابی پیشرفت وضعیت بیمارانی که به علت آسیب و یا بیماری عصبی، دوره‏ های درمانی و یا توانبخشی گذرانده‏ اند نیز کاربرد دارند. به علاوه، ممکن است از بعضی از آن­ها برای تشخیص تاخیر در رشد و یا ناتوانی‏های یادگیری کودکان استفاده شود. کاربرد دیگر این آزمون‌ها ارزیابی توانایی شناختی در سالمندان و ارزیابی زوال عقل در این گروه است.

در حال حاضر آزمون‌های روانشناختی زیادی به صورت آنلاین و اغلب به شکل خودآزمون در دسترس عموم قرار دارد. اما اجرا، نمره‏ دهی، و تفسیر اکثر آزمون‏های روانشناختی و عصب ‏روانشناختی باید توسط یک متخصص آموزش‏ دیده انجام شود. فقط بعضی از آزمون های غربالگری امکان خودآزمون داشته و راهنمایی برای مراجعه و دریافت کمک تخصصی فرد هستند. 

از طرفی آزمون‌هایی در فضای مجازی منتشر می شود که اعتبار علمی نداشته و نتایج آنها معتبر نیست مانند تست‌های شخصیت بر اساس نحوه نشستن، انتخاب رنگ، شکل ناخن‌ها و …. برای استفاده از آزمون های آنلاین حتما به سایت‌ها و منابع معتبر مراجعه کنید. 

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا