سلامت روان مردان

سلامت روان مردان

همه ما نیاز داریم که به سلامت و سلامت روان خود توجه کنیم. مطالعات زیادی در کشورهای مختلف دنیا نشان داده‌اند که به طور میانگین مردان کمتر برای سلامت خود وقت می گذارند و کمتر پیگیر امور درمانی هستند. در مورد سلامت روان و اختلالات مربوط به آن نیز همینطور است. مردان با وجود مواجه بودن با ریسک بالاتر ابتلا به بعضی بیماری‌ها کمتر کمک می گیرند و کمتر برای درمان مراجعه می کنند.

اما چرا؟ اغلب گفته می شود انگ بیماری و درمان در مردان بیشتر است. به دلیل کلیشه‌های جنسیتی یا فرهنگی بعضی مردان ممکن است کمک گرفتن برای سلامت روان و مشکلاتی مانند افسردگی و اضطراب  را باعث خجالت بدانند، آنرا نشانه ضعف تلقی کنند یا نگران باشند که دیگران چنین برداشتی در مورد آنها داشته باشند. این تصویر کلیشه ای از مردانگی، فشار مضاعفی برای مردان است و باعث می‌شود آنها علاوه بر استرس‌های مختلف در کار و زندگی، در تنهایی و بدون کمک، مشکلاتی مانند افسردگی و اضطراب را تحمل کنند.

آمارها نشان می دهد:

– در بسیاری از کشورها و فرهنگ ها مرگ در اثر خودکشی در مردان چند برابر زنان است.

– سومصرف مواد و الکل و مرگ در اثر این مواد در مردان حدود ۲ تا ۳ برابر زنان است.

–  شیوع افسردگی در مردان در سالهای اخیر رو به افزایش است.

– مردان بیشتر ممکن است مشکلات سلامت روان خود را به صورت پرخاشگری بروز داده و با عواقب آن روبرو شوند.

– مردان کمتر در مورد مشکلات خود حرف می زنند و کمتر برای مشکلات قابل درمان روانپزشکی مراجعه می کنند.

بیماری‌های روانپزشکی نیز مانند سایر بیماری‌های طبی، عوامل زمینه ساز و علت‌های زیستی‌شناختی دارند که مرد و زن نمی شناسد و همه افراد فارغ از جنسیت می‌توانند به این بیماری ها مبتلا شوند.

چند توصیه برای مردان برای مراقبت از سلامت روان:

 

– به سلامت جسمی خود توجه کنید. داشتن فعالیت فیزیکی منظم، تغذیه سالم، مصرف نکردن الکل، مواد و سیگار به سلامت شما به طور کلی و سلامت روان کمک قابل توجهی می کند.

– در ارتباط باشید. مردان نسبت به زنان،  اغلب ارتباطات صمیمی کمتری دارند. اغلب مسائل مهم یا شخصی خود را با دوستان خود در میان نمی گذارند و خیلی از اوقات در مورد مشکلات با خانواده هم صحبت نمی کنند. سعی کنید با دوستان یا گروهی که با انها علایق مشترکی دارید در ارتباط باشید. برنامه های منظم دیدار، ورزش، بازی یا صحبت بگذارید و در مورد مشکلات و نگرانی های خود با هم صحبت کنید.

– حرف بزنید. اگر به صحبت کردن در مورد مسائل شخصی عادت نداشته باشید حتما در ابتدا کار سختی است. ولی شروع کنید،تحقیقات نشان داده اند که صحبت کردن تاثیر قابل توجهی بر سلامت روان دارد. اگر نشانه‌های افسردگی یا اضطراب یا سایر مشکلات روانپزشکی در شما وجود دارد حتما کمک تخصصی بگیرید. این مشکلات قابل درمان هستند.

 

منابع

https://www.nimh.nih.gov/health/topics/men-and-mental-health/index.shtml

Sharifi, V., Amin-Esmaeili, M., Hajebi, A., Motevalian, A., Radgoodarzi, R., Hefazi, M., & Rahimi-Movaghar, A. (2015). Twelve-month prevalence and correlates of psychiatric disorders in Iran: the Iranian Mental Health Survey, 2011. Archives of Iranian medicine18(2), 0-0.

 

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا