علایم جسمی غیرقابل توجیه

جسمانی سازی

نشانه های جسمی غیرقابل توجیه

تمام احساسات یک بخش فیزیکی دارند. به عنوان مثال ، وقتی غمگین هستیم گریه می کنیم، و وقتی می ترسیم سریعتر نفس می کشیم. ما همه جسمانی سازی می کنیم به این معنی که حس ها و تنش های روانی ما در جسم ما بروز می کند. حدود ۱۲ درصد ویزیت های پزشکان به علت جسمانی سازی است. علائم جسمی در این موارد بسیار واقعی است. همه افراد جسمانی سازی را تجربه می کنند، اما برای برخی از افراد، این مسئله مانع زندگی روزمره می شود و نیاز به درمان دارد.

 

جسمانی سازی چگونه اتفاق می افتد؟

جسمانی سازی از طریق ارتباط ذهن-بدن صورت می گیرد. جسمانی سازی به چند طریق می تواند شروع شود.

گاهی جسمانی سازی می تواند به صورت خود به خود اتفاق بیفتد و احساسات و استرس ها ممکن است علائم جسمی ایجاد کنند. به عنوان مثال ، سارا نوجوانی مسئولیت پذیر و کوشا است که گروه کوچک و نزدیکی از دوستان صمیمی دارد. او اخیراً وارد مقطع دبیرستان شده و در دبیرستان تیزهوشان پذیرفته شده است. از چند ماه قبل ، سارا دچار حملات غش شد. او پشت میزش غش می کرد یا زمین می افتاد. این حملات تا بیست بار در روز اتفاق می افتاد. پس از یک آزمایش پزشکی کامل سارا مبتلا به اختلال علائم جسمی تشخیص داده شد.

جسمانی سازی در برخی موارد می تواند یک اختلال طبی را شدیدتر کند. احساسات و استرس ها می توانند علائم بیماری را تشدید کند. به عنوان مثال ، رضا از چندین سال پیش به کولیت اولسراتیو ، یک بیماری التهابی روده مبتلا است. او درمان های زیادی در بیمارستان داشته و در حال حاضر بیماری التهابی روده وی به خوبی کنترل شده است. رضا و خانواده اش متوجه می شوند که وقتی او دچار اضطراب یا استرس می شود ، به عنوان مثال با همسر خود دچار تعارض می شود یا در یک پروژه بزرگ کاری شرکت می کند ، علائم گوارشی او بدتر می شود. رضا مبتلا به بیماری التهابی روده همراه با جسمانی سازی تشخیص داده شد.

گاهی اوقات یک بیماری پزشکی می تواند باعث اضطراب و پریشانی شود ، که منجر به بروز علائم جسمی می شود. به عنوان مثال ، امید یک نوجوان ورزشکار است که فوتبال بازی می کند و امیدوار است در آینده در یک تیم لیگ برتر بازی کند. در طول فصل فوتبال ، امید دچار ضربه مغزی شد. در نتیجه ، او دچار سردرد ، مشکلات تمرکز ، خستگی و حساسیت به نور شد. او به مدت یک ماه مدرسه و فوتبال را از دست داد. علائم از بین رفت ، اما در طی تعطیلات بهار ، سردردهای او عود کرد. امید نتوانست به موقع برای بازی های پلی آف پایان فصل دوباره به تیم بپیوندد. امید مبتلا به یک ضربه مغزی که برطرف شده بود و پس از آن یک اختلال علائم جسمانی تشخیص داده شد.
این ارتباط بین احساسات و علائم جسمی را ارتباط ذهن و بدن می نامند.

دو نوع اصلی از این اختلالات وجود دارد که به صورت زیر توصیف می شوند:

اختلال علائم جسمی:

افراد مبتلا به این اختلال ممکن است علائم جسمی متعدد و مکرر را در قسمت های مختلف بدن مانند دستگاه ادراری تناسلی، گوارشی یا … تجربه کنند که تحت تاثیر احساسات و استرس های آنها قرار دارد. این علایم باعث ناراحتی، اشکال در عملکرد روزمره و گاه مراجعه مکرر به پزشکان مختلف می شود.

اختلال تبدیلی(اختلال علائم عصبی عملکردی):

افراد مبتلا به این اختلال ممکن است علائم عصبی مانند:
ضعف یا فلج
سرگیجه یا غش کردن
حرکات غیرطبیعی (که ممکن است شبیه حملات صرعی باشد)
مشکل در گفتار
سوزن سوزن شدن یا بی حسی اندام و یا
از دست دادن حافظه را تجربه کنند.

اغلب افراد وقتی دارای علائم جسمی شدید یا یک بیماری طبی باشند ، می توانند “جز جسمی سازی” نیز داشته باشند. این بدان معنی است که ممکن است فرد یک بیماری مانند میگرن داشته باشد ، اما استرس و برخی احساسات باعث تشدید یا شروع علائم بیماری شوند.
برای اعضای خانواده ها ممکن است دشوار باشد که بشنوند علامت جسمی بیمار آنها به جسمی سازی مربوط است. آنها ممکن است نگران باشند که پزشک فکر کند “همه چیز در ذهن بیمار است” ، اینکه بیمار “علایم را جعل می کند” یا “کاری از دست آنها بر نمی آید”. بیماران ممکن است احساس تنهایی ، ناامیدی و درک نشدن داشته باشند.

چه کاری می توان انجام داد؟

 

 • روش های درمانی بسیار خوب و موثری برای جسمی سازی وجود دارد. روش های درمانی برای همه یکسان نیست. بهترین درمان شامل درمان تیمی است که تأثیر روانی و جسمی علائم فرد در نظر گرفته شود.
 • ممکن است لازم باشد پزشک علائم جسمی جدید را بررسی کند تا مطمئن شود این علائم به جسمی سازی مربوط می شود، سپس درمان اختصاصی اختلال جسمی سازی شروع می شود.
 •  لازم است از آزمایشات غیر ضروری یا درمان هایی که می توانند عوارض جانبی و مشکلاتی ایجاد کنند اجتناب شود.
 •  “درمانی همه جانبه” با تیمی از پزشکان و درمانگران برای افراد مختلف مبتلا به این اختلال لازم است.اعضای تیم ممکن است شامل افراد زیر باشند:
  پزشکان خانواده ، متخصصان اطفال یا سایر متخصصان پزشکی
  درمانگران ، روانشناسان یا مشاوران
  روانپزشکان
  پرستاران
  فیزیوتراپیست ها
  کاردرمانگرها
  مددکاران اجتماعی
  متخصصان تغذیه
  ارائه دهندگان طب مکمل و یکپارچه (ماساژ درمانی ، طب سوزنی)

معمولاً هر یک از اعضای تیم قسمت متفاوتی از درمان را ارائه می دهد. مدت زمانی که هر یک از اعضا با بیمار می گذرانند به مرحله و مرکز درمان بستگی دارد. این تیم با همکاری فرد و خانواده تصمیم می گیرند که چه درمانی توسط کدام یک از اعضای تیم در زمان مناسب انجام شود.

درمان اهداف زیادی دارد و ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • استفاده از استراتژی های ذهن و بدن
 • دارو
 • درمان و مشاوره
 • فیزیوتراپی و توان بخشی

درمان به فرد کمک می کند تا علائم جسمی خود را کنترل کرده و به مسیر سلامتی برگردد. بیماران می آموزند که چه چیزی باعث استرس آنها می شود ، چگونه بدن آنها به این استرس ها واکنش نشان می دهد و چگونه می توانند این واکنش ها را کنترل کنند. خانواده ها یاد می گیرند که چگونه مانع ایجاد اختلال در زندگی روزمره بخاطر این مشکل شوند. تیم درمان با فرد و خانواده کار می کند تا در مواردی مانند بازگشت به مدرسه و محل کار ، فعالیت ها و برقراری ارتباط با دوستان تا آنجا که ممکن است به آنها کمک کند.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا